ساعات کاری 3 ظهر تا 7 عصر
مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، کوچه مدائن، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 1 واحد 1
3 ظهر تا 7 عصر

تزریق PRP

تزریق PRP

در سال‌های اخیر، پزشکان دریافته‌اند که بدن توانایی درمان خود را دارد. پلاسمای غنی از پلاکت(PRP)، نوعی داروی احیا کننده است که می‌تواند توانایی‌ بدن جهت ِ خود درمانی را افزایش داده و فاکتورهای رشد طبیعی بدن را برای بهبود بافت‌ها تقویت کند. درمان ِ پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در حال تبدیل شدن به یک گزینه ی محبوب تر برای تقویت بیولوژیکی در روند بهبودی است. درمان PRP توسط ورزشکاران حرفه ای متعددی مورد استفاده قرار گرفته است.

پلاسما و پلاکت چیست؟

پلاسما قسمت مایع خون ِکامل است.
این ماده عمدتاً از آب و پروتئین تشکیل شده است و محیطی را برای گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها برای گردش در بدن فراهم می کند. پلاکت‌ها که ترومبوسیت‌ها نیز نامیده می‌شوند، سلول‌های خونی هستند که باعث لخته شدن خون و سایر عملکردهای لازم برای بهبود در فرآیند ِرشد ِ بدن می‌شوند.
پلاکت ها و قسمت پلاسمای مایع خون برای جذب سلولی، تکثیر سلولی و عملکرد ِ مورد نیاز جهت بهبود یافتن هنگام بیماری، ضروری هستند.
فعال بودن پلاکت ها، نقش ای کلیدی در روند بهبود طبیعی بدن ایفا می کنند.

ezgif.com-webp-to-jpg (6)

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و تزریق آن چیست؟

در روش ِ درمانی پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، از تزریق غلظت ِ پلاکت های خود بیمار برای تسریع در بهبود تاندون ها، رباط ها، عضلات و مفاصل آسیب دیده استفاده می شود. به این ترتیب، تزریق PRP از سیستم درمانی بدن هر بیمار برای بهبود مشکلات اسکلتی-عضلانی استفاده می کند.

تزریق PRP با برداشتن یک تا چند لوله از خون بیمار و عبور دادن آن از طریق یک سانتریفیوژ برای متمرکز کردن پلاکت ها تهیه می شود.
سپس این پلاکت های فعال شده مستقیماً به بافت آسیب دیده تزریق می شود. این پروسه فاکتورهای رشد را آزاد می کند که باعث تحریک و افزایش تعداد سلول های ترمیمی تولید شده توسط بدن شما می شود.

پلاسمای غنی از پلاکت به طور قابل توجهی روند بهبودی را افزایش می دهد. برای نمونه استفاده از تزریق PRP برای درد شانه ی ناشی از پارگی روتاتور کاف، برای پارگی تاندون آشیل و سایر آسیب های بافت ِ نرم رایج تر شده است. همچنین نشان داده شده است که PRP باعث بهبود عملکرد و کاهش درد در افرادی می شود که دچار تاندونیت یا
بیماری های تاندونوز مزمن هستند؛ مانند آرنج تنیس بازان یا گلف بازان.

برخی از مزایای کلیدی تزریق PRP این است که می تواند نیاز به تزریق داروهای ضدالتهاب یا داروهای قوی تر مانند مواد افیونی را کاهش دهد. علاوه بر این، عوارض جانبی تزریق PRP بسیار محدود است، زیرا از آنجایی که تزریق‌ها از خون خود شما ایجاد می‌شوند، بدن شما آن‌ها را رد نمی‌کند یا به آن واکنش منفی نشان نمی‌دهد. پس از تزریق، بیمار باید برای مدت کوتاهی از فعالیت بدنی سنگین دوری کند و یک برنامه ی ورزشی توانبخشی را زیر نظر پزشک خود، شروع کند.

آیا درمان PRP موثر است؟

چندین مطالعه علوم پایه در نمونه های حیوانی نشان می دهد که درمان PRP می تواند بهبودی در بافت نرم و استخوان را بهبود بخشد. به عنوان مثال، افزایش تعداد سلول‌ها و بهبود قدرت تاندون در آسیب‌های تاندون آشیل و بهبود بازسازی عضلانی ناشی از آسیب‌های عضلانی در گوساله ها نشان داده شده است. این یافته‌های مطلوب در مدل‌های حیوانی منجر به استفاده گسترده از درمان PRP برای شرایط مختلف، از جمله مشکلات حاد و مزمن تاندون و همچنین آسیب‌های رباط‌ها و عضلات شده است. برخی از مطالعات بالینی در مراحل اولیه در انسان امیدوارکننده بوده است. امیدوار کننده ترین نتایج اولیه برای زمانی است که درمان PRP برای شرایط مزمن تاندون، مانند: اپی کندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان) و تاندون آشیل، استفاده شده است. در یک مطالعه کوچک در مورد استئوآرتریت زانو، درمان PRP موثرتر از درمان اسید هیالورونیک بود. PRP همچنین در درمان پارگی روتاتور کاف و آسیب‌های لیگامان جانبی داخلی (MCL) در زانو به نتایج مثبت ای منجر شده است. چون PRP از خون ِ خود بیمار ایجادمی شود، به عنوان یک درمان نسبتاً کم خطر به همراه پتانسیل بهبود بسیار زیاد در نظر گرفته می شود.

حتما به یاد داشته باشید که: