ساعات کاری 3 ظهر تا 7 عصر
مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم، کوچه مدائن، ساختمان پزشکان ماهان ، طبقه 1 واحد 1
3 ظهر تا 7 عصر

تزریق اپیدورال

درمان دیسک کمر به روش غیر جراحی

اینترونشن کمری

یکی از راه حل های جایگزین برای عمل دیسک کمر، اینترونشن به معنی عمل بسته ی کم تهاجمی است. پیشرفت های فن آوری باعث شده که بتوان به درمان دیسک کمر و گردن به روش عمل بسته یا اینترادیسکال پرداخت؛ یعنی همانگونه که نام آن گویاست، تغییرات داخل فضای دیسک (هسته دیسک) ایجاد می گردد. اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد با راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سی تی اسکن در اتاق عمل انجام می گردد. در این روش درمانی، با هدایت دستگاه رادیولوژی (فلوروسکوپ) به وسیله ی سوزن های خاص، وارد مرکز دیسک شده و با استفاده از اوزون یا دیسکوژل موجب تغییرات شیمیایی در هسته ی دیسک و به سبب آن کاهش فشار شده که در ادامه درمان، موجب کاهش بیرون زدگی دیسک می شود. همچنین می توان با استفاده از لیزر و یا رادیوفرکوئنسی، باعث افزایش دمای مرکز دیسک و تبخیر و کاهش حجم هسته مرکزی دیسک شده که در نتیجه ی آن می توان اثر فشاری دیسک را بر روی ریشه های عصبی برطرف نمود.

اپیدورال چیست؟

اپیدورال روشی است که شامل تزریق یک دارو (اعم از بی حس کننده یا استروئید) به فضای اطراف اعصاب نخاعی شما به نام فضای اپیدورال است. تزریق استروئید اپیدورال (ESI) یک روش کم تهاجمی است که می تواند به تسکین درد گردن، بازو، پشت و پا، که ناشی از ملتهب شدن اعصاب نخاعی شامل تنگی نخاع یا فتق دیسک است، کمک کند. هدف از روش اپیدورال تسکین درد (بی دردی) یا فقدان کامل احساس (بیهوشی) برای یک ناحیه از بدن شما مانند پاها یا شکم است.

اپیدورال معمولاً به اصطلاحات زیر گفته می شود:

بی حسی اپیدال

بلوک اپیدال

تزریق اپیدال

بی حسی منطقه ای

بی حسی عصبی

اپیدورال چگونه کار می کند؟

تزریق بی حسی اپیدورال با تزریق یک ماده بی حس کننده به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات شما عمل می کند تا بتواند سیگنال های درد از ستون فقرات به مغز شما را متوقف کند. فضای اپیدورال پر از مایع است و نخاع شما را احاطه کرده است.
نخاع شما مانند بزرگراهی عمل می کند که اعصاب واقع در سراسر بدن شما را به مغز شما متصل
می کند. به عنوان مثال، هنگامی که آسیب
می بینید، عصب در آن ناحیه از بدن شما سیگنال درد را ارسال می کند که از طریق نخاع به مغز و پشت شما می رسد. یک بی‌حس کننده ی اپیدورال به طور موقت اعصاب نخاعی را بی‌حس می‌کند، که سپس سیگنال‌های درد را در ناحیه خاصی از بدن شما بسته به جایی که پزشک اپیدورال را تزریق کرده است، مسدود می‌کند.
بی حسی اپیدورال می تواند به صورت تسکین موقت درد یا فقدان کامل آن احساس شود.
تزریق استروئید اپیدورال (ESI) کمی متفاوت عمل می کند و برای مدیریت درد مزمن استفاده
می شود. به جای داروهای بیهوشی، پزشک شما یک داروی استروئیدی یا کورتیکواستروئیدی را به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات شما تزریق می کند. این استروئید به جای مسدود کردن درد یا احساس در ناحیه‌ای خاص از بدن، عصب(های) تحریک‌شده‌ای که باعث درد شما می‌شوند را می‌پوشاند و برای کاهش تورم کار می‌کند.
استروئید به عصب(ها) زمان می دهد تا بهبود یابد. تزریق استروئید اپیدورال می تواند منجر به تسکین درد موقت، طولانی مدت یا دائمی شود.